Yıldız’da Ara Tatil Yoğunluğu

Sivas’ta, yaklaşık 4 yıl önce hizmete giren Yıldız Dağı  Kayak Merkezi; aileler, öğrenciler, şehir dışından gelen kayak severler tarafından sömestr tatili dolayısıyla yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Orta Anadolu'nun en yeni kayak merkezi olan Yıldız’da doluluk oranı, yüzde 100'e ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sivas İl Özel İdaresi'nin desteğiyle 2014-2015 kış sezonundan itibaren hizmet verilmeye başlanan kayak merkezinde; 2 bin 226 ve bin 636 metre uzunluğunda 2 telesiyej, 804 metre uzunluğunda teleski, değişik uzunluklarda çok sayıda kayak pisti, acemi pisti, kızak pisti, yürüyen bant ve t- bar gibi mekanik tesisler yer alıyor. Sivas'ın kuzeyinde yer alan, 2 bin 552 metre yüksekliğindeki Yıldız Dağı eteklerine kurulan merkez, Sivas'a 58, Tokat'a 78, Amasya'ya 192 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkiye'de çok az tesiste bulunan suni karlama sistemi, gece aydınlatması ve Sivas'ta ilk olma özelliği taşıyan buz park, kayak severlere alternatifler sunuyor.

“1.5 Metre Kar Kalınlığı Bulunuyor”

Yıldız Dağı  Kayak  Merkezi , sömestr tatiliyle birlikte hafta boyunca yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nin işletmeciliğini yapan Sivas İl Özel İdaresi'ne bağlı Buruciye A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Altun, sömestr tatiliyle birlikte doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığını belirterek, şunları söyledi: “2018-2019 kış sezonunu yoğun bir kar yağışı ile karşıladık. Kar kalınlığı 1.5 metre seviyesine ulaştı. Pistlerimiz son derece özenli hazırlanarak kayak severlerin beğenisine sunuldu. Tesislerimiz artık sadece Sivas’tan değil, şehir dışından gelen misafirleri de ağırlıyor” dedi.

“Türkiye Snowboard Şampiyonası Yıldız’da”

Pistlerin 3 tanesinin Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından onaylı olduğunu aktaran Altun, önceki senelerde olduğu gibi bu senede Kayak Federasyonunun Türkiye Snowboard Şampiyonasının bir ayağının, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezinde yapılacağının müjdesini verdi.

Olimpik Sporcu Yetiştirme Projesinin de başladığını açıklamalarına ekleyen Mustafa Altun, “Uzun soluklu bir projeye başlıyoruz. 9- 10 yaşlarında seçilmiş çocuklardan mütevellit bir grup üzerine yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Yıldız Dağında olimpik sporcular yetiştireceğiz. Bununla beraber Yıldız Dağı’nın ismi ile beraber Yıldız Dağı Spor Kulübü kurma çalışmalarımız da devam ediyor. Hem çevre köylerden hem çevre şehirlerden gelecek olan sporcuları yetiştirmek için çalışmalar yürüteceğiz. Önümüzdeki hafta itibariyle kulübümüzün kuruluş dilekçesini vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Yıldız’a Ulaşımda Engel Yok”

Yıldız Kayak Merkezine ulaşımda herhangi bir problemin olmadığını da sözlerine ekleyen Mustafa Altun, tesis yollarının düzenli olarak Sivas İl Özel İdaresi tarafından kontrol edilerek, sürekli olarak açık tutulduğunu ve kayak severlerin tesise ulaşımda herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını söyledi.