Yıldız Dağı İstanbul`da Tanıtıldı

Ana teması Sivas Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi olan 7. Sivas Günleri, 14-16 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı da gerçekleştirildi.

Başkanlığını Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem'in yaptığı, Sivas Platformu tarafından düzenlenen İstanbul Sivas Günleri 3 gün sürdü. Etkinliğe Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sivas Valimiz Davut Gül, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin, Habib Soluk, Selim Dursun, Ali Akyıldız, İstanbul Milletvekilleri Ekrem Erdem, Osman Boyraz ile Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Âlim Yıldız,  AK Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin,  ilçe kaymakamları, belediye başkanları, Sivaslı siyasiler bürokratlar ve İstanbul’da yaşayan binlerce Sivaslı katıldı. 

Geçen yıl hizmete başlayan ve etkinliğin ana teması olan Sivas Yıldız Dağı ise, açılan stantta kayak malzemeleri, broşürler ve görsel sunumlarla ziyaretçilere tanıtıldı. Sivas Valiliği standını ziyaret eden yatırımcılara kentin potansiyeli, yatırım konusundaki artıları ve sunulacak olan kolaylıklar hakkında bilgi verildi. Diğer yandan Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi hakkında da tanıtım yapılırken tesislerin genel durumu ve ziyaretçilerin faydalanabileceği imkanlar hakkında da detaylı açıklamalarda bulunuldu. Her etkinliğe bir şehrin kardeş şehir olarak davet edildiği Sivas Günleri'ne bu sene Kütahya ili katılımlarıyla renk kattı.

Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ve beraberindekiler, stantları tek tek gezerek hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Sivas’a ait yöresel kültürlerin, yiyeceklerin ve folklorik malzemelerin bulunduğu fuar renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul’da yaşayan Sivaslıların hasret giderdiği etkinlik, yoğun ilgi gördü.

Yenikapı Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirilen 7. Sivas Günleri'nde konuşan Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, Sivas'ın ilçeleriyle İstanbul'da olduğunu, kentin dört bir tarafından insanların burada bulunduğunu söyledi. Yılmaz, "Biz farklı renkleriyle güzeliz. Yenikapı ruhu burada doğdu ama bilin ki Yenikapı ruhu burada doğmadan önce Sivas'ta o ruhun çok daha sağlamı, yıllarca bir arada yaşanarak gösteriliyor. Suyuna benzer, havasına benzer, suyundaki balığına benzer. Biz Sivaslılar birbirimize benzeriz. Biz birbirimizin tıpa tıp aynısıyız." ifadelerini kullandı.

Sivas'ın halk ozanlarından da bahseden Yılmaz, "Biz onları inşallah Sivas'ın ortak değeri olarak yaşıyoruz, yaşatacağız ve nesilden nesile de aktaracağız. Müfredat kitaplarında da yer vereceğiz. Âşık Veysel'i bilmeden, 'Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmazsa' bu sözü edebiyat kitaplarına, müfredata dâhil etmeden, şairliği veya aşkı bilebilmek mümkün değil. İşte bu birlik ve beraberlik ruhu devam ettikçe, Sivas'ın birlik, kardeşlik ruhu devam ettikçe hiç şüpheniz olmasın Sivas'ın da Türkiye'nin de yarını bugünden daha iyi olacaktır." dedi.

Etkinlikte vatandaşlara seslenen İstanbul Valisi Vasip Şahin ise Sivas'ı bir kez daha yakından tanıma fırsatı bulmaktan dolayı mutluluk duyduğunu kaydederek, "Sivaslılar zaten İstanbul'un hemen hemen en büyük çoğunluğunu teşkil ediyor. Dolayısıyla Sivaslılar buraya geldiğinde aslında evine gelmiş oluyor. Gurbet değil iki sılanın birleşmesi gibi oluyor. Dolayısıyla burada sergilenen tüm eserlerin hem Sivas'ın kültürü, hem Anadolu'nun irfaniyet tasarısı açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kültürümüze ve dünyaya açılan kapımız olarak medeniyetimize katkılar süregelmiştir. İnşallah bugün ve bundan sonrası için de bu tür faaliyetler katkılarını sürdürmeye devam edecektir. Tekrar emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Valimiz Davut Gül de “Sivaslı neredeyse Sivas orasıdır. Sivaslı Kayseri de ise Sivas orasıdır. Sivaslı İstanbul da ise Sivas burasıdır. Çünkü Sivaslılık bir kültür, bir ruh, bir anlayıştır. Bunu 15 Temmuzda da gördük. İstanbul da ki Sivaslılar Boğaziçi köprüsünde o refleksi gösterdi. Iğdır da ki Sivaslı da, Ankara da ki Sivaslı da aynı refleksi gösterdi. Sivas yatırımcılara en uygun koşulları sağlayacak durumda. Hiçbir eksiğimiz yok. Bakanımız, milletvekillerimiz ve sivil toplum örgütleri olmak üzere; yatırımcılara yol gösterecek, yatırımcılara her anlamda yardımcı olacak, hiçbir bürokratik engel çıkarmayacak bir ekibimiz var. Gerek organize sanayide, gerek Yıldız Dağ’ında, gerekse de Kangal Balıklı Kaplıca da yatırımcılara en uygun ortamı sağlayacak durumdayız. Kim Sivas’ta yatırım yapmak istiyorsa, 24 saat yatırımcının emrindeyiz. Sivas’ın en büyük sermayesi beşeri sermayedir. Sivas’ın en büyük sermayesi kardeşliktir, dostluktur. Bütün dünyaya örnek olan hoşgörüsüdür. İnşallah bu artarak devam edecektir. Bu organizasyonda başta Sancaktepe Belediye Başkanımız İsmail Erdem olmak üzere,  emeği geçen herkese teşekkür ediyor, katılımcılara selam ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Sivas Günleri’nin sonunda bir açıklama yapan Sivas Platformu ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ise, “Bu sene 7.’sini Yenikapı etkinlik alanında düzenlediğimiz, Geleneksel Sivas Günleri, Gölova ilçemizin sahne aldığı programla kapandı. Cuma gününden bugüne İstanbul’da yaşayan yüzbinlerce Sivaslı hemşerimiz ve Sivaslı dostlarımızı Yenikapı etkinlik alanında ağırladık. "Tarihin kaydedildiği günden bu yana damla damla biriken kültür: Sivas'ın” tanıtım günlerine katılan, emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ederim. Önümüzdeki yıl Sivas Günlerinde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.” dedi.